Blog

Doğru Battaniyeyi Mi Kullanıyorsunuz?

Battaniyenin tarihi oldukça eski zamana dayanmaktadır. Eski zamanda insanlar arasında var olan oldukça eski bir kültüre gözetmenlik yapmıştır. İnsanlığın el sanatını sanat olarak kullanmasına olanak sağlayamadığından günümüze kadar eski değerini koruyamamıştır. Zamanın değişerek ilerlemesinden ve hayat pahalılığının artmasından dolayı battaniye tezgahları önemini kaybetmiştir. Battaniye üretiminin gitgide azalmasına zemin hazırlamıştır.

Battaniye Üretiminin Doğuş Yeri
Battaniye, Siirt halkı arasında yeşererek halk arasında önemli birikim kaynağı olarak görülmekteydi. Şehre gelenlere veya misafirlik esnasında battaniye kültürünü kullanarak hediyeleşme yaygın haldeydi. ‘Siirt battaniyesi’ adı ile ünlenen Siirt’te battaniyenin ham maddesi olan tiftik, tiftik keçisinden kırkılarak elde edilmekteydi. Tiftiğin eğrilmesi ile yumak haline getirilerek battaniye tezgahlarında dokunulmak üzere hazır hale getirilirdi. El tezgahlarında özenle dokunulan siyah, kahverengi, beyaz, devetüyü gibi renkleri bulunur. Çeşitli renklerdeki tiftik dokunarak göz alıcı battaniye haline getirilirdi. Çeşitli renk ve sayıdaki battaniyeler Siirt sınırları dışına da çıkarak yaygınlaşmıştır.

Battaniye Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Battaniye alışverişi esnasında dikkat edilmesi gerekenler göz önüne alınarak hareket edilirse konforlu alışveriş yapmak mümkündür. Öncellikle doğru kumaşı tercih ederek başlanmalıdır. Doğru kumaş seçiminin ardından doğru ebat ve ölçülere uyumlu battaniye tercih edilmelidir. Pamuklu battaniye tercih edilirse çok sayıda yıkamaya karşı güçlü koruma sağlanmasında etkilidir. Yünlü battaniye ise ısı izolasyonu sağlanmasında güçlü bir tercih olmaktadır. Sentetik battaniyeler, ucuz olmasına rağmen çabuk yıpranmasından dolayı çok tercih edilme sıklığında yer almamaktadır. Polar battaniyeler, çocuklar için çok sıcak ve konforlu yapısından dolayı çocuk yaş grubunda oldukça popülerdir.

Listeye geri dön