Blog

SIRT VE BOYUN AĞRISI ŞİKÂYETİ OLANLAR İÇİN EN İDEAL UYKU POZİSYONLARI

Sırt veya boyun ağrısı yaşayarak kaliteli bir gece uykusu almak sizler için zor olabilir. Bunu aslında bir kısır döngü olarak görebiliriz. İyileşmek için uykuya ihtiyacınız var ama sırtınız ya da boynunuz ağrıyor ve uyuyamıyorsunuz, bu yüzden de iyileşemiyorsunuz. Sırt veya boyun ağrınız olduğunda onarıcı olmayan uyku, kaslarınızın gevşemesini engelleyerek, normalde uyku sırasında oluşan iyileşmeyi engeller. Dinlendirici uyku sırasında kalp ve kan basıncı yavaşlar. Beyin, doku büyümesini uyaran ve kan damarlarını onaran hormonları serbest bırakır, vücut daha fazla beyaz kan hücresi üretir ve bağışıklık sistemi güçlendirilir. Uzun süren yanlış uyuma pozisyonuyla sırt ağrısı ve boyun ağrısını iyileştirmek için yine doğru pozisyonda sağlıklı uyumak bu kadar önemliyse, bunu nasıl yapmalısınız? 

Sağlığınız İçin En İdeal Uyku Pozisyonları 

Önerilen uyku pozisyonlarını seçmek sizin için en doğrusu olsa da alışmadığınız bir uyku pozisyonunu, yaşadığı boyun ya da sırt ağrısı kadar stresli bulanlar için bu zor olabilir. Dolayısıyla bir uyku pozisyonu rahat değilse sizin için doğru olmayabilir. 

Sırt ya da Bel Ağrısı Olanlar İçin En İyi Uyku Pozisyonları 

Bel ağrısı için en iyi uyku pozisyonu, yaygın olarak sırt üstü uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Bu pozisyon, vücut ağırlığını tüm omurga boyunca dağıtarak ağrılarınızı azaltacaktır. Ayrıca dizlerinizin altına bir yastık yerleştirmek, omurganın doğal eğrisini korumaya yardımcı olacaktır. Yan yatarak uyuyanlar için dizlerin arasına medikal bir yastık yerleştirmek kalça ve omurganın doğal hizasını korumaya yardımcı olur. Ancak, yan uyuyan iseniz, uyuduğunuz tarafları değiştirmeye çalışın. Bu, kas gerilimini eşit miktarda dengelemeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, kıvrılmış bir cenin pozisyonunda yan yatma, fıtıklaşmış disk ağrısı olanlara yardımcı olabilir. Karnına (yüz üstü) yatmak sırt ağrısı için en kötü uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Bununla birlikte, uyku pozisyonlarını değiştirmek zorsa, omurganızın düz bir hizada kalabilmesi için midenizin altına ince bir yastık yerleştirebilirsiniz. Boyun için en iyi uyku pozisyonları sırt üstü veya yan tarafınızda yatma pozisyonudur. Boyun ağrısını gidermek için özellikle sırt üstü uyuma pozisyonu önerilir. Boynunuzun eğriliğini destekleyerek, başınızı yatakla paralel pozisyonda tutacak bir medikal yastık kullandığınızdan emin olun. Yan yatıyorsanız, boynunuzun başınızla aynı hizada olması için boynunuzun altına daha uzun bir yastık kullanın. Bu, boynunuzdaki herhangi bir yükü hafifletecek ve omurganızı düz tutacaktır. 

İLGİLİ ÜRÜNLER

Listeye geri dön